
www.VirtualNerd.com
How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?
The corner bakery is selling 12 cupcakes for $10 while the supermarket is selling 10 cupcakes for $7. Which store has the better deal on cupcakes?
Summary
- price/cupcake reads 'price per cupcake' or 'price for 1 cupcake'
- Divide numerator by denominator to find unit rate!
- 0.833... is a repeating decimal
- Money is usually written with two decimal places, so we can round 0.8333... to 0.83
- To get 2 decimal places in 0.7, we add a trailing 0.
- $0.83 is the same as 83 cents
- $0.83/cupcake and $0.70/cupcake are unit rates.
- '>' means greater than, and the smaller unit rate is the better deal!

Notes
-
-
- price/(1 cupcake) reads 'price per cupcake' or 'price for 1 cupcake'
-
- Unlike unit rate, rate uses the values of total price and total number of cupcakes.
-
- Total cost and total number of cupcakes are the values used in the rate.
-
- Total cost and total number of cupcakes are the values used in the rate.
- 10 is the total price for 12 total cupcakes
- 0.833... is a repeating decimal
- 7 is the total price for 10 total cupcakes
-
- $0.83 is the same as saying 83 cents
- $0.83 over 1 cupcake and $0.70 over 1 cupcake are unit rates.
-
- The 'price per cupcake' is the unit rate.
- The better deal is the smaller unit rate ($0.70/cupcake is smaller than $0.83/cupcake)