www.VirtualNerd.com

How Do You Use Unit Rates to Compare Rates?

The corner bakery is selling 12 cupcakes for $10 while the supermarket is selling 10 cupcakes for $7. Which store has the better deal on cupcakes?

Summary

  1. price/cupcake reads 'price per cupcake' or 'price for 1 cupcake'
  2. Divide numerator by denominator to find unit rate!
  3. 0.833... is a repeating decimal
  4. Money is usually written with two decimal places, so we can round 0.8333... to 0.83
  5. To get 2 decimal places in 0.7, we add a trailing 0.
  6. $0.83 is the same as 83 cents
  7. $0.83/cupcake and $0.70/cupcake are unit rates.
  8. '>' means greater than, and the smaller unit rate is the better deal!

Notes

    1. price/(1 cupcake) reads 'price per cupcake' or 'price for 1 cupcake'
    1. Unlike unit rate, rate uses the values of total price and total number of cupcakes.
    1. Total cost and total number of cupcakes are the values used in the rate.
    1. Total cost and total number of cupcakes are the values used in the rate.
    2. 10 is the total price for 12 total cupcakes
    3. 0.833... is a repeating decimal
    4. 7 is the total price for 10 total cupcakes
    1. $0.83 is the same as saying 83 cents
    2. $0.83 over 1 cupcake and $0.70 over 1 cupcake are unit rates.
    1. The 'price per cupcake' is the unit rate.
    2. The better deal is the smaller unit rate ($0.70/cupcake is smaller than $0.83/cupcake)